Lezzet noktaları artık yanı başınızda, elinizin altında

Dünya gastronomisinde hatırı sayılır bir ün kazanan Türkiye, sınırları dahilinde faaliyet gösteren işletmelerin standartlarını yükselterek uluslar arası düzeyde hak ettiği yere gelmesini sağlayacak bir organizasyona kavuştu.

..Yedy Gastronomik Derecelendime Sistemi..

Yedy bir gastronomik ölçme, değerlendirme ve derecelendirme sistemi. Dünyada yaklaşık 150 yıldır faaliyet gösteren derecelendirme sistemlerinin bulundukları bölge ve ülkelere gastronomik açıdan verdiği katkılar çok açık. Ülkemizde ise direkt ya da dolaylı olarak bütün ilgililerin ve tüketicilerin yiyecek ve içecek işletmelerine ilişkin ortak şikâyetleri yada kendi ölçülerinde sıkıntılar mevcut. Diğer taraftan işletmecilerin büyük kısmı kendilerini geliştirme yolunda eksik bilgiye sahip. İşte bu nedenler Yedy’nin doğmasına neden oldu.

Bugün sayıları toplam 102’ye ulaşan YEDY müfettişlerinin topladığı bilgiler değerlendirmeye alındı. Müfettişler büyük gizlilik içinde sıradan bir müşteri gibi restorana giderek mönüyü inceledi, masa örtülerinden kaşık-çatala, ambiyanstan müziğe kadar restoranı tepeden tırnağa mercek altına alarak yıldız sistemi ile derecelendirme yaptı.

YEDY kapsamında ölçme ve değerlendirme yapılan tüm işletmeler, müfettişler ile olan istişareler sonucu YEDY Danışma Kurulu tarafından belirlendi; hiçbir şekilde talep doğrultusunda bir işletmeye inceleme yapılmadı.

Bu değerlendirmeler neticesinde restoranlar yıldız adetleri ve lezzet noktaları olarak birbirlerinden ayrıştırıldı.

 

1 YILDIZ
İşletmenin olduğu il ya da ilçedeyseniz tercih etmeniz önerilen mekânları gösteriyor.

2 YILDIZ
İşletmenin bulunduğu il ya da ilçenin yakınlarında iseniz yol değiştirmenize değeceğine işaret ediyor.

3 YILDIZ
Sadece o işletmede yemek deneyimi yaşamak için o şehre gidilebileceği anlamına geliyor.

LEZZET NOKTASI
Yıldız alamayan ancak lezzet konusunda başarılı bulunan ve tavsiye edilen işletmeleri işaret ediyor.

 

YEDY Organizasyonu mutfak meraklıları için en doğru adresleri verirken, ülkemiz mutfak standartlarını yükseltmek ve dünya üzerinde hak ettiği yere gelmesini sağlamayı hedefliyor.

 

One thought on “Lezzet noktaları artık yanı başınızda, elinizin altında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir