06-07 Kasım 2018 tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk gastronomisini yansıtan geniş kapsamlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik Türkiye Araştırma ve İş Dünyası Kuruluşları Kamu-Özel Kesim Ortaklığı (TuR&Bo) önderliğinde tasarlandı. TuR&Bo; (TOBB, TESK, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından Brüksel’de 2014’te kurulmuş bir organizasyondur). Etkinlikle 12 bin yıl öncesinde inşa edilen ve tüm dünyada bilinen ilk tapınak olarak literatüre geçen ‘Göbekli Tepe’ ve medeniyetlerin doğduğu zengin Anadolu mutfağı tanıtıldı. Anadolu mutfağının tanıtıldığı Gala Yemeği ile başlayan program, bir sonraki gün Avrupa Parlamentosunda gerçekleştirilen oturum ile devam etti. Parlamento binasındaki oturum Milletvekili İsmail Ertuğ’un açılış konuşması ile başladı. Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Milletvekili Nedzhmi Ali, KOSGEB Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Lokmanoğlu ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in konuşmaları ile devam etti. İkinci oturumda Göbeklitepe Proje Koordinatörü Dr. Lee Clare, araştırmacı Nedim Atilla ve TUR&BO Direktörü Bülent Bilgiç görsel sunumlarla Göbeklitepe’yi anlattı. Oturumun ardından TOBB’un Brüksel’deki binasında Anadolu’nun hemen hemen bütün lezzetlerinin sunulduğu EN BÜYÜK SOFRA ve bazı illerimizin yöresel yemeklerinin bulunduğu büfelerde lezzet şöleni yaşandı. EN BÜYÜK SOFRA’da sunulan ve yemeklerde kullanılan tüm ürünlerin Türkiye’den ve kendi yörelerinden getirilmiş olması Ülkemiz’in ve mutfağımızın tanıtımında önemli bir etkendi hiç şüphesiz. Lezzet şöleni Günaydın Kurucu Ortağı Cüneyt Asan’ın muhteşem et şovu ile devam etti. Bir gün önce Brüksel’deki  Château de la Hulpe Şatosu’nda gerçekleşen  Gala yemeğine ise Avrupa’dan ve Türkiye’den şanslı davetliler katıldı. Göbeklitepe Menüsünde ise aşağıdaki lezzetler sunuldu;

Tütsülenmiş kayısı püresi ile kuzu söğüş..
En üstte çıtır yoğurdun yer aldığı lezzetli tabak..
Türüf, mercimek ve kuru et ile lezzetlendirilmiş ıspanak sote..
Siyez bulguru ile erik dolması..
Pancar turşusu ile servis edilen ördek göğüs
Ara tatlı olarak mandalina sorbe..
Ana yemekte kök sebzelerle desteklenen dana kaburga..
Ve finalde aşure..
Bu özel davetin gerçekleşmesi ve ülkemizin tanıtılmasında gerçekten yoğun çaba harcayan TUR&BO’nun direktörü Bülent Bilgiç, Yaklaşık 15 kişilik ekip ile birlikte tüm malzemelerini Türkiye’den getirerek Brüksel’de Anadolu lezzetlerinin sunulmasına önderlik eden Anadolu Halk Mutfakları Derneği Başkanı ve Lezzet Danışmanı Adnan Şahin, Gala yemeği muhteşem menüsü ve yöresel yemeklerin organizatörü Şef Deniz Şahin, Muhteşem et şovu ile tüm davetlileri büyüleyen ve doyuran Günaydın Kurucu Ortağı Cüneyt Asan, En Büyük Sofra ve büfelerin hazırlanmasında sonsuz gayret sarf eden Cafe Di Dolce Kurucu Ortağı Nilgün Ertuğ, Türkiye’den görevli gelen tüm isimsiz kahramanlar ve elbette ki ülkemizin tanıtılmasında hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü’yü tebrik ederim.
Türkiye adına gururlu bir organizasyon gerçekleştiren ve bu kapsamda Türkiye’mizin en iyi şekilde temsil edilmesinde emeği geçen tüm kişilere ve kurumlara sonsuz teşekkürler..